Par Saules aizsargkrēmu

Man ir ļoti grūti saņemties tādam datora darbam, gan tāpēc, ka ārā ir tik jauki saulains laiks, gan tāpēc, ka manam, nu jau tik lielajam palīgam visu laiku gribas man palīdzēt un tā kā dators- tā nav bērnu manta, tad rakstīt var tikai jau melnā naktī, bet tad miegs nāk arī man.

Tātad, runājot ar mammām mūsu tikšanās reizē, par saules aizsargkrēma jeb, kā runājot mēs sakām- sauļošanās krēma (SK), nepieciešamību visas bijām vienisprātis (uzsveru šo, jo par repelenta nepieciešamību tā vis nebija). Patiesībā mums jau visām arī tāds bija iegādāts- tā teikt, bērnam draudzīgais variants. Tomēr diskusijā iepazīstināju mammas (tajā skaitā arī sevi:) ) ar atsevišķiem knifiņiem, kam pievērst uzmanību nākamreiz izvēloties SK.

Vispirms atgādināšu pašu ABC. Pediatri neiesaka pavisam mazulīšiem lietot SK – piemēram, ASV pediatri iesaka mazuļus līdz sešiem mēnešiem vispār maksimāli slēpt no saules. Vecākiem mazuļiem noteikti lietot SK, kas ir piemērots bērniem. Tomēr jāatcerās, ka jācenšas izvairīties no indīgākās saules (no rīta 10-11 līdz pēcpusdienas 15-16). Bet es uzsveru “jācenšas”, jo attiecībā par šīm lietām, kategorisms varētu būt kaitīgs. Vēlams, lai mazulim būtu plāns, elpojošs apģērbs vienā kārtā, bet atsegtās ķermeņa dāļas iesmērētas ar SK. Jāatceras, ka jāiesmērē arī pēdiņas, jo tās arī var apdegt. Vēlams lietot arī saulesbrilles (ja vien mazais pētnieks to ļauj 🙂 ).

Pirmkārt, atgādināšanu, kāpēc SK ir nepieciešams un arī tad, ja iespēju robežās turam mazuļus ēnā. Kāpēc SK nepieciešams pat ēnā?

Tāpēc, ka saules stari jeb ultravioletais starojums (UV starojums) sastāv no divu veidu stariem UVA un UVB (tā kā bildē augšā). UVA ir garo viļņu saules stari un pat mākoņainā dienā un ēnā, tie kaitīgi iedarbojas uz ādas dziļākajiem slāņiem, izraisot novecošanos. UVB stari ir īso viļņu saules stari un pamatā tie izraisa apdegumu, tomēr gan UVA, gan UVB stariem ir nozīme ādas vēža attīstībā. Kopsavilkumā mēs varam secināt divas lietas: pirmkārt, ka atrodoties ārā pat ēnā vajadzētu lietot SK, ne tikai apdegšanas riska dēļ, bet arī, lai ādu aizsargātu. Otrkārt, izvēloties SK būtu svarīgi zināt, ka SK aizsargā gan no UVA, gan no UVB stariem. Kā to zināt? Tātād, esam dzirdējuši par sun protection factor jeb SPF, zinām, ka klāt ir skaitļi. SPF apzīmēs spēju aizsargāt no apdeguma, tātad no UVB stariem pamatā. Te būtu svarīgi atcerēties, ka vēlams lielso SPF ciparus izvēlēties ne tikai bērniem, bet mums pašiem arī. Tad par tiem cipariem- tie nav salikti pēc patērētājam (un arī loģikai:) ) draudzīgiem principiem.

 • SPF 2 aiztur 50% no UVB stariem
 • SPF 4 aiztur 75% no UVB stariem
 • SPF 8 aiztur 87% no UVB stariem
 • SPF 15 aiztur 93% no UVB stariem
 • SPF 30 aiztur 97% no UVB stariem
 • SPF 50 aiztur 98% no UVB stariem
 • SPF 100 aiztur 99% no UVB stariem

Tātad sanāk, ka ir liela atšķirība vai  izvēlies SPF 4 vai SPF 8 krēmu, toties nav pārāk liela atšķirība, vai izvēlies SPF 30 vai SPF 100. Bet tāpat jūs nevarat dabūt krēmu, kas pasargātu simtprocentīgi no visiem UVB stariem.

Taču- kā jau minēju, SPF ir tikai aizsardzība pret UVB stariem, svarīgi būtu izvēlēties krēmu, kurš ir arī pret UVA stariem, tāds būs marķēts kā blocks UVA/UVB vai arī kā broad spectrum vai arī ir jāskatātās uz zvaigznīšu marķējumu- tas apzīmē aizsardzību pret UVA, maksimums ir piecas zvaigznes, speciālisti iesaka izvēlēties vismaz ar četrām zvaigznēm.

SK marķējuma piemēri

Vēl noderīgi būtu izvēlēties ūdensnoturīgu SK. Tas noder ne tikai tad, ja būsiet pludmalē, bet svarīgi arī, ka krēms turpinās aizsardzību pat, ja mazulis svīdīs.

Tirgū ir pieejami repelenti, kas satur arī SK, speciālisti tomēr neiesaka izvēlēties tā iemesla dēļ, ka SK bieži ir jāuzliek atkārtoti, taču repelenti parasti jālieto tikai vienreiz dienā, tāpēc pastāv iespēja lieki lietot ķimikālijas.

Izvēloties līdzekli bērnam, ir īstā reize rūpīgi palasīt sastāvu (Nevienmēr uzraksts “Baby” nozīmē, ka viss ir bērnam draudzīgs). Protams, svarīgi izvēlēties iespējami “nekaitīgu produktu”, tātad bez parabēniem, hipoalerģisks, bez smaržvielām.

Lai tiktu skaidrībā par sastāvu…

šie nodrošinās aizsardzību pret UVB (treknināti iezīmētie nodrošina mazāku aizsardzību):

 • Avobenzone
 • Benzophenones (Oxybenzone, Dioxybenzone, Sulisobenzone)
 • Mexoryl SX, also known as Ecamsule
 • Menthyl anthranilate (Meradimate)
 • Titanium Dioxide
 • Zinc Oxide

Bet šie pret UVA (treknināti iezīmētie nodrošina mazāku aizsardzību):

 • Aminobenzoic acid (PABA)
 • Benzophenones (Oxybenzone, Dioxybenzone, Sulisobenzone)
 • Cinnamates (Cinoxate, Octocrylene, Octyl Methoxycinnamate)
 • Menthyl anthranilate (Meradimate)
 • Mexoryl SX ( Ecamsule)
 • Salicylates (Homosalate, Octisalate, Trolamine Salicylate, Octisalate)
 • Padimate 0
 • Phenylbenzimidazole
 • Titanium Dioxide

Esat pamanījušas, ka daudzi SK mēdz atstāt tādas, kā baltas tas visticamāk ir cinka oksīds, tāds ir arī pie mums tik ļoti populārajā Sudo krēmā. Vispār tiem bērniņiem, kuri ir jūtīgāki un alerģiskāki iesaka izvēlēties SK, kas sattur cinka oksīdu, lai lieki neprovacētu alerģiskas reakcijas. Cinka un titāna oksīdi ir, tā sauktie, fizikālie filtri- tie pasargā no saules stariem atstarojot, tāpēc arī uz ādas mēdz palikt baltās pēdas. Mūsdienās daudzi līdzekļi satur sarakstā minētos ķīmiskos līdzekļus, kas aiztur saules starus, tos absorbējot, tāpēc nevajag satraukties, ja padomājot par savu SK, saprotat, ka tas nekādas baltas pēdas neatstāj. 🙂

Daudzi speciālsiti neiesaka izvēlēties bērniem SK, kuri satur etinyl palmitate (vitamīns A) vai oxybenzone, jo īpaši kaitīgs maziem bērniem ir A vitamīns (par to sīkāk kādā citā rakstā).

Jautājums, vai bērniem drīkst vai nedrīkst lietot pieaugušo SK, uz to atbilde pretēji ražotāju uzskatam ir šada: drīkst lietot, ja ir bērnam atbilstoša stipruma SPF un UVA aizsardzību un sastāvs ir bērniem draudzīgs.

Vēl aptaujas ir pierādījušas, ka visdārgākais ne vienmēr ir vislabākāis, tomēr ieteicams izvēlēties jums pārbaudītus zīmolus, tas tādēļ, ka drošticamāk, ka sastāvs ir pārbaudīts un sastāvs uz kastītes un tūbiņā būs viens un tas pats.

Un vēl..vienmēr lietojiet SK kā norādīts instrukcijā– ir tādi līdzekļi, kas jālieto biā reizi dienā, ja sanāk atrasties ārā visu dienu.

Lai visiem brīnumskaista vasara un tikai labākās atmiņas par sauli un sauleszaķiem! 🙂

Infromāciju par skaitļiem un sastāviem ņēmu no ASV Pediatru Akadēmijas mājas lapas.

Un pāris fakti arī no http://www.mayoclinic.com.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s